Bilgisayarım Kasıyor sebebi nedir ?

Birçok kişi oyunlardan eski bir bilgisayar kullandığı veya rezil edilen bir optimüzasyonu yapılan oyun oynadığı için düşük performans (FPS [kare hızı] değeri) alıyor. Geçmişte 30 FPS'in bile fazla göze batmadığı zamanlar vardı şuan 144 FPS arayan oyuncular var. 

Oyunlardan yüksek performans almanız 2 şeye bağlıdır donanım ve yazılımdır. Donanım kısmını kapatmak maddi durumu yeterli olmayan kişiler için biraz zordur. İşte bu yüzden çoğu kişi yazılım kısmına odaklanır. Yazılım kısmı da birkaç dala ayrılır kullanıcı kaynaklı, geliştirici kaynaklı, sürücü ve işletim sistemi kaynaklı. 

Yazılımsal performans sorunlarının yarısından fazlası kullanıcı kaynaklıdır. Gereksiz yere RAM, CPU veya HDD/SS'yi sömüren programlar. Örnek: Virüs taraması yaparken oyun oynamak. İnternet tarayıcısından 7-8 sekme açık bırakmak (Özellikle internet tarayıcıları RAM'inizi aşırı derecede sömürür.) Her türlü saçma sapan windows her başladığında açılan programlar yüklemek, Windowsu(yada diğer işletim sistemleri) kurcalayım dereken daha beter bir hale getirmek. HDD/SSD'yi ağzına kadar doldurmak ve oyun oynarken dosya transfer etmek veya meşgül etmek. 

Birden fazla oyun açmak veya açık unutmak. Sık yaşanan başka bir sorunsa işlemci hızının anlamsız bir şekilde düşmesi. Bu sorun genelde dizüstü bilgisayarlarda meydana geliyor (örneğin benim CPU hızım 3.15 GHZ ama 0.78GHZ'e düşüyor) bu sorunun nedeni işlemcinin aşırı derecede ısınmasıdır CPU aşırı ısındığında performansı neredeyse dibe vurur. Gerekli soğutma ve bakım yapıldığında ise eski haline gelir bu olay oyun oynarken başınıza gelebilir ve ekran kartınızın güçlü olmasına rağmen neden FPS'in düştüğünü merak edersiniz. Bu yüzden işlemci anakarttan sonra en önemli bilgisayar parçasıdır. 

Diğer dallara geçelim yani "Geliştirici Kaynaklı Performans Sorunları". 

Ne kadar bu sorunu yaşamadığımızı düşünsekte sürekli ama sürekli yaşarız. 

Örnekler: Geliştircilerin oyunlarını düzgün kontrol edememesi ve hata ayıklamayı yarım bırakması, oyunu acele ile çıkarttığı için bazı şeyleri yapmayı unutması, Sistem gereksinimlerini yanlış hesaplaması (Örneğin ara sıra çoğumuz Steam'de görürüz 16 GB maksimum RAM dediği halde 16 GB'ın yarısını bile anca kullanan oyunlar.) Optimüzasyonun düzgün yapılmaması, gerekli güncelleme ve kullanıcı desteğinin verilmemesi, devam oyunu çıkacak diye önceki oyuna artık güncelleme gelmemesi ve desteğin tamamen sonlanması (Eski oyunlarda çok yaşanan bir şey iyi ki yeni nesil oyunlarda böyle şeylere dikkat ediliyor [Sanırım ] )Algoritmanın daha karmaşık yazılması ve bu nedenle eski PC'lerde performans sorunların yaşanmasına sebep olma (Örnek: Bazı sinematik sahnelerin "BIK" şeklinde değilde Render şeklinde yapılarak sistemi yorma[BIK sadece giriş ekranlarında değil oyun içindede kullanılır.])

(Algoritmada a yolundan b yoluna gitmek için pratik yollar yerine sistemi zorlayacak yolların seçilmesi)(Oyun motorunda yapılan optimüzasyon hataları)(Oyun ayarlarına koyulmayan ayarlar yüzünden her türlü sisteme göre kullanıcının optimize edememesi [Örneğin Serious Sam 3 BFE'de her türlü ayar eklenmiş buda tost makinesi ile bile oynasanız grafikleri kendizine göre ayarlayabilmenize olanak sağlıyor.]). Bir dahakine yani "Sürücü Kaynaklı Hatalara" Geçelim. Bunlar da geliştirici kaynaklıdır ve oyununuzun Optimüzasyonunu büyük oranda etkiler.(Örneğin Nvidia PC üzerinde var olan bütün oyunların optimüzasyonlarını her ay güncellenen sürücülerle yayınlar. [fazla bilinmeyen oyunları saymıyorum ] ) Sürücü Kısmında yaşanan başka bir sorun ise kullanıcının güncellemeyi ihmal etmesidir. Sadece Ekran Kartı değil HDD/SSD,CPU sürücülerinide güncellemelidir. Sürücü kısmında daha anlatılacak fazla bir şey kaldığını sanmıyorum. Ek olarak Donanım kaynaklılara birkaç örnek vereceğim. Toplanan bilgisayarda bazı parçalarda ucuza kaçılması

(Örnek: Güçlü bir bilgisayar topladığınızı ama ona DDR2 1 GB RAM takdığınızı düşünün yada eski bir ekran kartı,işlemci taktığınızı.)

Bilgisayarın bakımının ihmal edilmesi, örneğin 1 veya 2 ayda bir içini açıp tozunu iyice temizlemeniz gerekir (Eğer Masaüstü ise ) Dizüstü için ise fazla endişelenmenize gerek yok çünkü tek tozlanan şey genelde fan olur. Eğer ben fanı temizleyeceğim bilgisayarım çok ısınıyor derseniz bazı dizüstü bilgisayarların arka kapağını açarsanız garantisi gidiyor. Ama garantiyi önemsemiyorsanız fanı ve o ızgaraya benzer çıkışı temizlediğinizde gerçekten artık ısınma problemlerinin çoğunun çözüldüğünü görürsünüz. Donanım kısımında başka dikkat etmeniz gereken bir şey ise Ekran(İngilizce:Monitor)'dır Ekranda 3 şeye dikkat etmeniz gerekir MS değeri HERTZ değeri ve Ekran Boyutu. MS ne diye soracak olursanız. Açılımı Milisecond'dır yani Milisaniye bunu Milisaniye cinsinden geçikme olarakda adlandırabiliriz. HERTZ ise FPS değeridir.

Örnek: 60 Hertz ekranınız olduğunu düşünün ama oyundan 120 FPS alıyorsunuz peki ne olacak ? Olacak şey ekran kırılması (Tearing) olarak adlandırılır(Çünkü ekran sadece 60 FPS'e kadar gösterebilir) ve çok can sıkıcıdır. ama eğer oyunun ayarlarıdnan V-Sync'yi açar veya FPS değerini sürücü veya oyunun içinden 60 değerine sabitlerseniz kırılmanın gittiğini görürsünüz. Anlatacağım diğer şey ise Ekran Boyutudur. Ekran boyutu örneğin 1920x1080 1280x720 1280x0124 640x48 1366x768...vs gibi değerleri alır ve bu Piksel miktarının belirler. 1920x1080 FullHD 1280x720 HD.... diye adlandırılır ama 1366x720 ekran ile ekran ile FullHD veya HD Oyunları oynabiliyoruz peki bu nasıl mümkün oluyor? (Buna başka bir örnek televizyondan küçük olmasında rağmen bazı telefonların Piksel değerinin 1920x1080 olabilmesidir) aslında burada devreye DPI değeri ve kullanılan tenknoloji giriyor. Ekran teknonojilerini burada anlatmayacağım ama internette araştırırsanız bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz.