Mavi Ekran Hatası Neden Olur ?

Yazılımsal Sebepler

 

 • Windows’un Doğru Bir Şekilde Kurulmaması
  İşletim sistemi kurulum esnasında eksik dosya hatası verdiğinde, eksik dosyayı atla dersek işletim sistemimizin eksik ve hatalı kurulması demektir.

 

 • Virüs Programlarından Kaynaklanan Sebepler
  Bazı virüsler işletim sisteminizin dosyalarına girebilirler, bu durumun ardından virüs programınız bu virüsü algılayıp silmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda silinecek dosyayı araştırıp öyle silmenizi öneriyoruz. Tespit edilen virüsü karantinaya alıp bilgisayarınızın düzgün çalıştığını kontrol edin, eğer bir terslik çıkarsa bilgisayarınızı güvenli modda başlatıp karantinaya aldığınız dosyayı temizlemeniz sorunu ortadan kaldıracaktır.

 

 • Yanlış veya Eksik Kurulan Sürücüler
  Bilgisayarınızı geliştirmek için yeni bir iç donanım birimi (ekran kartı vb.) aldıktan sonra aldığınız iç donanım biriminin doğru çalışması için sürücüsünü (driver) yüklemeniz/güncelleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaparken yanlış sürücü veya eski bir sürümünü indirmiş olabilirsiniz. Yanlış veya eski bir sürüm kurulumu yaptıysanız, bu işlem bilgisayarınızın düzgün çalışmamasına sebep olabilir

 

Donanımsal Sebepler

 

 • Harddisk Problemi
  harddik’te okuma sırasında oluşabilecek herhangi bir hata mavi ekrana dönüşebilir. bunu kontrol edebilmenizin yolu, HD tune programını kurarak diskinizin bozuk bölümünü taramasını sağlamaktır.

 

 • Ram Problemi
  Ram bilgisayarın çalışması için en önemli parçalardan biridir. Mavi ekran hatasında donanımsal olarak en etken parçalardan biridir. Görev yöneticisini açın ve performans sekmesinde bellek kullanım miktarını inceleyin. Bellek kullanım miktarını %100e çıkarmaya çalışın. Eğer mavi ekran hatası veriyor ise raminizin arızalı olma ihtimali çok yüksektir.

 

 • Ekran Kartı
  Eğer yüksek çözünürlükte grafik desteği isteyen oyunlar oynuyorsanız ya da programlar kullanıyorsanız. ekran kartı yüzünden mavi ekran hatası yaşamanız muhtemeldir. Ekran kartınız çok ısınıyorsa, fanı yavaş dönüyorsa, ekran kartı üzerindeki kondansatörlerde herhangi bir şişlik veya patlama varsa bunlar mavi ekran sebebi olabilir.

 

 • Anakart
  Anakartta en çok yaşanan mavi ekran sebebi kondansatörlerdeki şişme ve patlaklardır. Kondansatörlerde bu tarz problemler varsa anakartınızı sökün ve bir elektronik işleriyle uğraşan birisine ufak bir meblağ ile değiştirtin. Böylece sorununuz çözülecektir.